Science Corp създаде ново бионично око, което може да лекува две заболявания, причиняващи слепота.
„Днес сме развълнувани да представим нашата първа водеща програма за разработка на продукти: Science Eye, визуална протеза, насочена към ретинит пигментоза (RP) и възрастово обусловената суха макулна дегенерация (AMD) – две форми на сериозна слепота в момента без добри възможности за пациентите“, каза фирмата в публикация от ноември 2022 г.
Как работи? Чрез насочване към функциониращите заболявания.
„При заболявания като RP и AMD, светлочувствителните клетки в задната част на окото – фоторецепторите – са умрели, но клетките на самия зрителен нерв остават. Чрез вмъкване на ген в клетките на оптичния нерв, можем да направим възможно тяхното стимулиране с помощта на малък дисплей, поставен в окото“, казват от Science Corp.
Не всичко обаче е розово. Фирмата казва, че ще пусне тестове, проведени върху зайци, но това все още не се е случило. Това е така, защото тестването за такъв проект може да бъде меко казано сложно.
Ранни резултати, наблюдавани при зайци
„Ние сме оптимисти за потенциала на Science Eye – документ, демонстриращ ранни функционални резултати при зайци, ще бъде публикуван, след като се постави точката в „i“ и се пресече буквата „t“ – но все още е много далеч от това да стане достъпен за закупуване“, отбелязва фирмата .
Компанията полага всичките си усилия за демонстриране на достатъчно данни за безопасност при животни, така че да могат да започнат първо клинично проучване върху хора – това е първата стъпка към евентуален търговски продукт.
„Ние работим възможно най-бързо и се надяваме, че предлагането на пазара не е твърде далеч, но засега е важно да подчертаем, че Science Eye не е налично за закупуване и няма да бъде налично, докато не успеем да удовлетворим както себе си, така и регулаторите че е безопасно и ефективно, а това ще отнеме време и по-нататъшно развитие“, допълват от компанията в блога.
Когато продуктът излезе на пазара, той със сигурност ще бъде истинско чудо за тези, които страдат от RP и AMD.
Retinitis pigmentosa (RP) е група от редки генетични заболявания, които включват загуба на клетки в ретината. Честите симптоми включват затруднено зрение през нощта и загуба на периферното зрение.
Възрастово-обусловената суха макулна дегенарация засяга едното или и двете очи едновременно, като потърпевши са обикновено хората над 50-60-годишна възраст. Заболяването засяга в различна степен централното зрение, рядко обаче се стига до пълна слепота, тъй като периферното зрение остава незасегнато.